Sevginar Vatan atölye içeriği

Duygu Düzenleme Psikoeğitim Atölye Çalışması

Duygular ve duygu düzenleme psikolojik belirtilerde oldukça önemli kavramlardır. Duyguların etkin ve doğru anlaşılması, düzenlenmesi ve ifade edilmesi psikolojik belirtiler açısından önemli değişkenler olarak görülmektedir. Duygu ile ilişkili çalışmalarda duygu düzenleme ve bileşenleri en fazla altı çizilenlerdir.

Duygu düzenleme bileşenleri içerisinde olumsuz duyguyu veya duygu durumunu fark etme, tanımlama ve adlandırma, anlama, değişimleme, kabul ve tolerans, duygu ile yüzleşme için hazırlanma ve duygu ortaya çıktığında etkin öz-destek sağlayabilme becerileri yer almaktadır. Ayrıca olumlu duygu veya duygu durumu ise farkındalıkla gözlemleme, duyguya açıkça izin verme, değerlendirme, keyfini çıkarmaya izin verme, duygunun ortaya çıkması ile ilişkili olarak minnettarlığın ortaya çıkmasına izin verme ve iyilik halini arttırma ve güçlenme için duyguyu kullanmaya izin verme becerileri yer almaktadır.

Söz konusu duygu düzenleme becerilerinde yaşanan sıkıntılar, zorluklar veya olumsuzluklar iyilik hali ile yakından ilişkilidir. Dolayısı ile bu çalışma grubunda duygu düzenleme becerilerinin değerlendirilmesi, farklı beceri alanları ile farklı belirtiler arasında yordama örüntülerinin incelenmesi ve becerileri geliştirmek adına bir psikoeğitim programının ele alınması amaçlanmaktadır. Bu psikoeğitim programı kas ve nefes gevşemesi, yargısız farkındalık, duyguların kabulü ve toleransı, şefkatli öz-destek, duyguları analiz etme, duyguların değişimlenmesi modüllerini içermektedir.

 

Araç çubuğuna atla