Heinz Kohut

kohut

“Psikoterapi Enstitüsü Eğitim Yayınları: 87

Psikanaliz Nasıl Sağaltır?

Heinz KOHUT

Özgün adı: How Does Analysis Cure?”

Kitabından

“Kocam, ölümünden kısa bir süre önce bu çalışmayı tamamladığında psikanaliz için çıktığı yolun sonuna başarıyla geldiğini düşündüğünü söylemiş ve özellikle de genç nesilden meslektaşlarının bu çalışma esnasında sorduğu sorulara yönelik daha ileri araştırmalar yapmasını umut ettiğini aktarmıştı. Ayrıca, düşüncelerinin gençleri psikanaliz bilimini geliştirmek amacıyla kendi sorularını sormaya, kendi fikirlerinin peşinden gitmeye yönlendireceği konusunda umutluydu.

Arnold Goldberg ve Paul Stepansky’nin düzenlediği bu metin üzerinde kimi değişiklikler yapmam gerekti. Metnin orijinal kopyasından kocamın aktarma hatta yalnızca yineleme anlamında önemli bulduğu bazı silinmiş pasajları metne ekledim. Bu kararım kitabın okunmasını biraz zorlaştırabilir, fakat umuyorum ki okurlar gereken sabrı gösterecektir. Kitapta ifadesini bulan ve genişleyen fikirlerin zenginliği bu sabrın mükâfatı olacaktır.

Oğlumuz Tom’a ve eşimin eski dostu Robert W. Wadsworth’e kitabın yayın aşamasındaki yardımlarından ötürü şükranlarımı sunuyorum.

Elizabeth Kohut”

Heinz Kohut (1913-1981)

  • 1913 yılında doğdu.

  •  Viyana Üniversitesi’nde tıp eğitimini tamamladı ve nöroloji uzmanlığını aldı.

  •  1939 yılında Nazi baskıları sonucu göç ederek Chicago’ya yerleşti.

  •  Chicago Psikanaliz Enstitüsü’nün göze çarpan üyelerinden biri oldu ve geleneksel psikanaliz kuramının güçlü bir yandaşıydı.

  •  İlerleyen dönemde Kohut, Freud’un id, ego ve süperego kavramlarına karşı çıkarak kendi fikirlerini geliştirmeye başladı. Dürtülere odaklanan geleneksel psikanalize karşı, Kohut’un kuramı (Kendilik Psikolojisi) büyük ölçüde, iniş çıkışlı kişilerarası ilişkilere vurgu yaptı.

  •  Kohut, Kendilik Psikolojisi kuramını geliştirerek yapılandırdı ve Benliğin Analizi: Narsistik Kişilik Bozukluklarının Tedavisinde Sistematik Bir Yaklaşım adlı kitabında bu fikirlerini yayınladı.

  •  Kohut’a göre kendilik-nesne ilişkisi ihtiyacı çocukluk döneminde sona ermiyor, aksine göre tüm yaşam boyunca devam ediyordu.

  •  Kohut’un kuramı modern psikanalitik uygulamalara ve dinamik yönelimli psikoterapilere büyük katkılar sağlamıştır.

  •  1981 yılında kansere yenik düşerek hayata gözlerini yumdu.

Name:

Heinz Kohut

Kurul:

Kongre Onursal Başkanları
Araç çubuğuna atla